Bina Yıkım Yöntemleri Nelerdir?

En çok kullanılan bina yıkım yöntemleri, çekme halatı ile yıkım, patlayıcı ile yıkım, lazer kesim ile yıkım, kat eksiltme ile yıkım ve ekskavatör ile yıkım yöntemleridir

Çekme halatı ile yıkım işlemi genelde cami minaresi veya binaların bacaları için tercih edilir. Uzun ve ince mimari yapıya sahip unsurların yıkılmasında bu yöntemden istifade edilir. Çekme halatlarının uzun yapının hangi metresinden bağlanacağı proje üzerinde çizildikten ve teknik hesaplamaları yapıldıktan sonra belirlenmelidir.

Patlayıcı ile yıkım işlemi genellikle etrafında yapı bulunmayan binaların yıkılmasında tercih edilir. Bina patlayıcı unsurlarla taşıyıcı bağlantılarından zayıf hale getirilir ve uygun bir anda gerekirse ses şiddeti ile yıkılarak işlem tamamlanır.

Lazer ile yıkım işlemi, sessiz yapılmak istenen bina yıkımında tercih edilmektedir. Etraftaki yapıların hassas yapılar olması, gürültü istenmemesi ve yıkımın çevreye zarar verme ihtimali üzerine bu yöntem üzerinde karar kılınır.

Kat eksiltme ile yıkım işlemi, yüksek binaların en üst katından başlayarak yavaş yavaş, kat kat yıkılması yöntemidir. Daha sonra ekskavatörün yetişebileceği hizaya gelindiğinde ise diğer yöntemlerin de katılımıyla yıkım geleneksel şekilde tamamlanır.

Ekskavatör ile yıkım işlemi ise ucuna takılacak bir aparat ile iş makinesini kullanarak yıkım yapılmasıdır. Altı kata kadar elverişli olarak kullanılabilir.