Bina Yıkımı Yöntemlerinde Nelere Dikkat Edilir?

  • Anasayfa
  • Blog
  • Bina Yıkımı Yöntemlerinde Nelere Dikkat Edilir?

Bina yıkım yöntemlerinde binanın türüne uygun metodun seçilmesine dikkat edilmelidir. Bazen birden fazla yöntem aynı anda tercih edilebilir. Tek bir binada önce kat eksiltme yaparak başlanabilir, sonra ekskavatör ile yıkım tamamlanabilir. Çıkan hafriyattaki değerli maddelerin ayıklanmasından sonra kalan molozlar taşınır ve ortam temizlenir.

En büyük olası problemlerden biri de çok yoğun trafiğin olduğu alanlarda çalışma zorunluluğudur. Bina yıkılırken bu alanlarda patlayıcı kullanılmaz. İki bina arasındaki tek bir binanın yıkımında çekme halatı riskli olabilir. Bu tip değerlendirmeleri ince eleyip sık dokuyarak yapmak, çevre yerleşimlerin zarar görmesini engellemek gerekir. Gerek İstanbul bina yıkım işleminde gerekse taşralardaki yıkımlarda yöntemin belirlenmesi işin kolaylaşmasını sağlar. Birçok iş makinesinin kullanılacağı yıkımlarda önemli olan kimsenin zarar görmemesidir.

Çalışan personelden operatörlere, çevrede yaşayan insanlardan o an trafikte olan yayalara veya araç sürücülerine kadar çok dikkatli önlemlerin alınması gerekir. Yıkım alanına yetkisiz personelin girişi engellenmelidir. Diğer yandan yıkım alanının etrafını çevrilmesi, yukarıdan düşme ihtimali bulunan taş ve beton gibi zarar verici unsurların, yıkım alanının içine düşecek şekilde çevre güvenliğinin alınması hayati önem taşır.